Banorët e Bethlehem: Presidenti Trump shkatërroi Krishtlindjet pas vendimit për Jerusalemin

26 Dhjetor, 2017 - 2:45 pm

Vendasit në qytetin e Betlehemit po fajësojnë Presidentin Trump se ua ka shkatërruar festën e Krishtlindjes pas vendimit të tij për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, përcjellë KultPlus.

Sheshi i qytetit u mbush me marshin e përvitshëm të Krishtlindjeve, nga besimtarët që morën pjesë në Meshën e Mesnatës të dielën, por turmat ishin dukshëm në numër më të vogël.

Vendorët thonë se turizmi ishte më i ulët se vitin e kaluar. “Trump është arsyeja e parë që kjo është një Krishtlindje e trishtuar për neve”, tha për Jerusalem Post, Khulud Ilayan, një student në Universitetin e Hapur të Al-Quds. “Unë shoh më pak njerëz këtu dhe njerëzit janë të trishtuar. Të gjithë njerëzit këtu nuk e duan atë njeri “.

Turistja franceze Claire Degout tha se vendimi i Trump nuk e pengoi atë për t’i festuar Krishtlindjet në Tokën e Shenjtë. “Vendimi i një njeriu nuk mund të ndikojë në të gjithë Tokën e Shenjtë, Jerusalemi i takon të gjithëve, ju e dini, dhe do të jetë gjithmonë kështu, çfarëdo që thotë Trump”, tha turistja franceze Degou.

Presidenti njoftoi më 6 dhjetor se do të njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe tha se Ambasada e SHBA do të shkojë në Qytetin e Shenjtë. Njoftimi i tij nxiti protesta masive në Bregun Perëndimor, Rripin e Gazës dhe afër Betlehemit, që është në jug të Jerusalemit./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme