Bjeshkët e Kukësit, vendi ku takohet historia, kultura dhe folklori i shqiptarëve në shekuj (FOTO)

11 Korrik, 2020 - 10:39 am

 Kryetari i bashkisë Kukës, Safet Gjici u bën thirrje të gjithë kuksianëve që banojnë jo vetëm në Kukës, por dhe në zona të tjera brenda dhe jashtë Shqipërisë, t’u bashkohen aktiviteteve të organizuar nga bashkia me rastin e shpalljes së ditës së sezonit turistik të bjeshkëve.

“Eja n’shpinë tënde. Zoti e bekoi si një të tërë, historia bëri të vetën. Por sot qyteti ynë shihet si një i vetëm. E shijojmë më mirë, i shërbejmë më mirë dhe e trashëgojmë më të mirë në breza”, tha Gjici.

“Historia të tregon shumë, kulinaria të josh pamasë. Duke përshkruar këto rrugë e këto vende do të gjesh historinë, kulturën, folklorin e shqiptarëve në shekuj”, shprehet ai.

Këshilli bashkiak Kukës do të shpalli 11 korrikun si ditën e turizmit të bjeshkës. Në kuadër të kësaj dite bashkia do të organizoi një ceremoni festive në bjeshkë.

Bjeshkët e Kukësit janë nga më të rrallat në Shqipëri, pjesa e malësisë që bashkohet me malin e Korabit.

Kukësi me bukuritë natyrore që e rrethojnë dhe monumentet e kulturës është kthyer në një destinacion turistik si në dimër edhe në verë. Të shumtë janë turistët vendas e të huaj, të apasionuar pas ngjitjeve në mal, që kanë shijuar vitet e fundit bukuritë e bjeshkëve. Një ndër destinacionet më kryesore për këtë 9-mujor është parku natyror Korab-Koritnik.

Një mrekulli pak e njohur është edhe shpella e Jezinës, e ndodhur në afërsi të fshatit Bele-Kukës. Të frekuentuara janë edhe pikat turistike, si Sasati, Kroi i Kuq, Kroi i Bardhë që kanë nisur të vizitohen jo vetëm gjatë verës, por edhe gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit. /atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme