Busti i Skënderbeut edhe në një qytet evropian

28 Tetor, 2018 - 7:00 pm

Busti i heroit kombëtar, Skënderbeu do të jetë edhe në një qytet të njohur evropian.

Ai është vendosur edhe në Bulevardin ‘Nicolae Iorga’ të qytetit Craiova të Rumanisë, shkruajnë mediat shqiptare.

Një grup deputetësh, me iniciativë të ligjvënësit të PS-së, Fate Velaj, ishin të pranishëm në ceremoninë e përurimit të bustit të heroit, përcjell albinfo.ch.

Në fjalën e tij të rastit, deputeti Fate Velaj falënderoi autoritetet rumune për bashkëpunimin për realizimin e kësaj iniciative dhe nënvizoi se Skënderbeu ishte mbrojtësi më i mirë i vlerave të qytetërimit evropian.


Po ashtu ai u bëri thirrje autoriteteve rumune që të njohin Pavarësinë e Kosovës.

Me nismën e deputetit Velaj, u realizua binjakëzimi i bashkisë dhe i Universitetit “Ismail Qemali” të Vlorës me atë të Craiovas.

Në këto veprimtari të përbashkëta shqiptaro-rumune morën pjesë edhe deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, si edhe autoritete drejtuese të qarkut, bashkisë dhe universitetit “Ismail Qemali” të Vlorës./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme