Çudia e statujës që qan

2 Gusht, 2018 - 2:30 pm

Kurioziteti dhe besëtytnia janë rritur ndjeshëm në një provincë të Meksikos kohët e fundit. Shkak për këtë është bërë fenomeni i çuditshëm i një statuje që papritmas filloi të derdhte lot.

Bëhet fjalë për statujën e virgjëreshës Mari, pronë e kishës së New Mexicos, transmeton abcnews. Lëngu i kuqërremtë që del nga sytë e saj thuhet te ketë një përbërje prej vajit të ullirit dhe balsamit, e njëjta përzierje që përdoret për disa nga ritualet e kishës.

Lotët e virgjëreshës Mari kanë domethënie për besimtarët e krishterë. Thuhet se ajo qan për mëkatet e botës, por edhe për dhimbjet e saj, duke e bërë atë ikonë të dhembshurisë dhe dashurisë.

Fenomene si këto janë të zakonshme në botën kristiane ku ndodhi si këto shihen si mundësi për të larë mëkatet dhe për t’iu lutur ikonës.

Kjo statujë tashmë mbrohet me fanatizëm nga banorët e zonës./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme