“DardaMedia” me video promovon Kosovën si vend atraktiv për turistët

23 Maj, 2019 - 9:15 am

Teqeja e Bektashinjve në Gjakovë është pika e radhës që “DradaMedia” ua prezanton turistëve për ta vizituar. “Bektashizmi ka lindur në Turqi…duhet me qenë përafërsisht viti 1300, ndërsa në Gjakovë, bektashizmi vjen në vitin 1719, dhe prej atëherë e deri më sot kjo teqe është në shërbim të besimtarëve”, është introja që bën narratori në videon treminutëshe e lansuar të mërkurën.

Është njëra prej videove në kuadër të projektit “Visit Kosova Experience Dardania”. Teqja është në mesin e 30 objekteve që propozohen për t’u vizituar. Lansimi i videove ka nisur më 9 maj e do të vazhdojë 30 ditë. Një historik i shkurtër, xhirime e foto atraktive janë ato që e shoqërojnë secilën. Lidhja Shqiptare e Prizrenit, Hamami i Pejës, Çarshia e Jupave e Hani i Haraçisë në Gjakovë, Biblioteka Kombëtare e Kosovës, Xhamia e Madhe në Prishtinë, Kalaja e Prizrenit janë disa prej monumenteve, videot për të cilat tashmë janë lansuar.

 Ora 17:07 është koha e lansimit pa ndonjë domethënie për këtë përzgjedhje.

“DardaMedia” ia ka mësyrë që kësisoj edhe në opinionin ndërkombëtar të shfaqë një anë tjetër të Kosovës – atë të një vendi ku ka çfarë të vizitohet. Ka në target edhe opinionin evropian dhe për këtë ka një arsye.

Rexhep Myftari, autor i projektit dhe udhëheqës i “DardaMedias” ka folur për synimet me këtë projekt dhe rrugëtimin deri te rezultati final.

“Visit Kosova Experience Dardania” ishte lansuar më herët si DVD, por tash Myftari ka vendosur që krejt videot t’i postojë në rrjete sociale.Koha.net/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme