Diana, princesha e popullit

1 Korrik, 2018 - 12:15 pm

Sot është datëlindja e princeshës së ndjerë, Diana apo e njohur me nofkën “Princesha e popullit’, shkruan KultPlus.

Diana,Princesha e Wellsit e lindur më 1 korrik 1961 në një familje aristokrate angleze me prejardhje mbretërore dhe u bë një figure publike me shpalljen e fejesës së saj me Princin Charles. Dasma e saj me Charles u mbajt ne katedralen e Shën Palit dhe u ndjek nga një audience televizive botërore mbi 750millione teleshikues. Pas martesës së saj iu dha titulli Princesha e Uellsit, Dukesha e Kornvellit, Dukesha e Rothesay, Kontesha e Çester dhe Braronesha e Renfru.

Diana, Princess of Wales, is seen in this portrait by Lord Snowdon taken in July 1982. (AP Photo/) UNITED KINGDOM OUT

Ajo mbeti objekt i vështrimit i mediave botërore gjatë edhe pas martesës së saj, e cila përfundoj me divorc me 28 gusht 1996. Diana ishte e njohur për mbledhjen e fondeve për çështje bamirësie ndërsa punoj për organizata ndërkombëtare bamirësie.

Më 31 gusht të vitit 1997 ,Diana ishte përfshirë në një aksident rrugore i ndodhur në tunelin në rrugën Pont de l’Alma,Paris, së bashku me mikun dhe të dashurin e saj Dodi Fayed dhe me shoferin e tyre Henri Paul. Dodi dhe Henri vdiqën në vendin e aksidentit kurse Diana ishte dërguar e gjallë në spitalin Pitié-Salpêtrière.

The Princess of Wales meets invited guests at the Serpentine gallery in Hyde Park June 29

Pavarësisht përpjekjëve për ta shpëtuar Dianën mirëpo lëndimet e brendshme te saj ishin shumë të gjëra,dy orë pas aksidentit në 4:00 të mëngjesit , mjekët e prononcuan vdekjën e saj. Në 5 :30 të mëngjesit, vdekja e saj u njoftua në një konferencë për shtyp i mbajtur në spital nga një mjek, Jean-Pierre Chevènement (Ministri i Brendshëm i Francës) dhe Sir Michael Jay (ambasador i Britanisë në Francë).Njerëzit për shumë muaj vendosen lule, qirinj ,kartat dhe mesazhet personale ,jashtë pallatit Kensington./ KultPlus.com

LONDON, UNITED KINGDOM – SEPTEMBER 6: Londoners weep as the coffin of Diana, Princess of Wales passes by on it’s way to Westminster Abbey 06 September for the funeral service. The Princess was killed in a car crash in Paris 31 August. (Photo credit should read GERRY PENNY/AFP/Getty Images)

Të fundit

Të ngjajshme