займ на карту онлайн потребительский кредит

Edhe Adem Demaçi e bëri me duar shqiponjën shqiptare (FOTO)

27 Korrik, 2018 - 8:58 am

Ka ndërruar jetë mbrëmë Mandela i Kosovës – Adem Demaçi.

Demaçi i cili ka kohë që ishte i sëmurë dhe lëngonte duke mos pasur shumë aktivitet fizik, mbrëmë ndërroi jetë.
Sot derisa e kujtojmë punën e tij dhe vitet të cilat ai i kaloi në burg, po e sjellim një fotografi të marrë nga një faqe në Facebook me emrin “Adem Demaçi” dhe ku janë rreth 13 mijë pëlqime.

Demaçi shihet duke e bërë shqiponjën gjatë një darke dhe momenti argëtimi.

Demaçi u arrestua së pari më 1958 nga regjimi autoritar i Josip Broz Titos, duke u dënuar me tre vite burgim. Pas lirimit ai u radhit me Lëvizjen Revolucionare për Bashkimin Shqiptar. U burgos sërish më pas më 1964 për dhjetë vjet burgim dhe u ridënua më 1975 me pesë vjet burgim.

Më 1969 Amnesty International e njeh si të burgosur të ndërgjegjes. U lirua prej burgut në kohën e presidentit Sllobodan Millosheviç. / KultPlus.com

Të ngjajshme