Familjes së diktatorit spanjoll i kërkohet t’ia kthejë pallatin shtetit

3 Shtator, 2020 - 1:10 pm

Një gjykatë në veriperëndim të Spanjës ka deklaruar që pallati veror i përdorur nga diktatori i ndjerë spanjoll Francisco Franco i takon shtetit dhe familja e tij duhet t’ia dorëzojë.

Gjykatësi dha verdiktin që Pazo de Meiras i është dhënë Francos më 1938 për rolin e tij si kreu i shtetit dhe jo në kapacitet personal, transmeton portali arbresh.info.

Gjenerali Franco sundoi Spanjën nga 1939 deri në vdekjen e tij më 1975.

Pasardhësit e tij vazhdimisht kanë kërkuar të mbrojnë trashëgiminë e tij në gjykata.

Vitin e kaluar, ata humbën një betejë ligjore me qeverinë e Spanjës të udhëhequr nga Socialistët për të drejtën për të mbajtur eshtrat e tij në një mauzole në një monument kombëtar pranë Madridit të quajtur Lugina e Fallen.

Në 2018, lajmi se nipërit e mbesat e diktatorit të ndjerë kishin nxjerrë pallatin në shitje për një çmim të raportuar prej 8 milion euro shkaktoi një protestë. Autoritetet në A Coruña, provinca Galician ku ndodhet prona, filluan një sfidë ligjore.

E ndërtuar midis 1893 dhe 1907 ishte në pronësi fillimisht nga familja e shkrimtarit spanjoll Emilia Pardo Bazán.

Gjërat u intensifikuan në vitin 2019, kur qeveria spanjolle paraqiti një kërkesë ligjore për pronësinë e pallatit, duke argumentuar se një shitje zyrtare duke transferuar zyrtarisht pronën në emrat e Gjeneral Franco dhe gruas së tij në 1941 kishte qenë mashtruese.

Megjithëse qeveria u mbështet nga autoritetet lokale dhe rajonale, gjashtë nipërit e mbesat e Francos argumentuan se shitja e vitit 1941 ishte e vlefshme.

Nipi i tij Francis Franco akuzoi qeverinë se po përpiqet të “marrë hak” ndaj familjes Franco për mos tërheqje për mosmarrëveshjen mbi eshtrat e diktatorit të ndjerë. Familja prodhoi dokumente për të provuar se ata kishin paguar për rinovimin e pronës./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme