Festa e Qershisë në Berat, Klosi: Produktet tradicionale, ftesa më e mirë për turistët vendas dhe të huaj

20 Qershor, 2021 - 9:59 am

Zona e Beratit konsiderohet si një nga më të mëdhatë në Shqipëri për prodhimin e qershive.

Qytetarët e Beratit festuan dje “Festën e qershisë” me aktivitete të ndryshme, duke promovuar këtë produkt që konkurron në tregjet e vendit, por edhe jashtë tij.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit në Shqipëri, Blendi Klosi, publikoi një album me fotografi nga kjo festë.

“Festa e Qershisë në Berat e bëri më të gëzueshme këtë ditë vere. Festat, gatimet dhe produktet tradicionale janë ftesa më e mirë për turistët vendas dhe të huaj”, – tha Klosi, transmeton KultPlus.

Fermerët beratas promovuan qershinë në stendat e vendosura në bulevardin e Beratit, ndërsa fëmijët dhe të rriturit shijuan aktivitetet e shumta. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme