Fillon ‘Logu i Bjeshkëve’, promovohet turizmi dhe trashëgimia kulturore

9 Gusht, 2021 - 6:28 pm

Pas një viti ndërprerje për shkak të masave kufizuese antiCOVID, Malësia e Madhe organizoi eventin e kthyer tashmë në traditë, “Logun e Bjeshkëve”.

Ky aktivitet artistik u mbajt në natyrën e mrekullueshme të Qafes së Predelecit, në praninë e mijëra spektatorëve të ardhur nga të gjitha anët e botës, nën tingujt e instrumenteve shekullore dhe me prezencen e vajzave të bukura të Malësisë së Madhe veshur me veshjen e hijshme dhe unike, xhubletën.

Në këtë aktivitet që kulmoi me përzgjedhjen e më të bukurës së bjeshkëve, ishin të pranishëm edhe kryebashkiaku i Malësisë së Madhe, Tonin Marinaj, prefektja Majlinda Angoni, Kryetari i Këshillit të Qarkut Shkodër Hilmi Lakti.

Spektakli, ku marrin pjesë nga të gjitha trevat shqiptare dhe diaspora, promovon turizmin dhe trashëgiminë kulturore të Kelmendit, por edhe krejt Malësisë së Madhe.

Pas aktivitetit artistik, i gërshetuar me performancën e vajzave pjesëmarrëse në “Miss Bjeshka 2021”, juria shpalli edhe më të bukurën e malësisë. Ajo ishte Luljeta Dekaj nga Hoti.

Në vendin e tretë u shpall Martina Gocaj, Kristina Marvukaj dhe Estela Pllumaj ndërsa në vendin e dytë, Sindi Preldakaj dhe Benardeta Marinaj. /atsh/ KultPlus.com

Të ngjajshme