Flamujt e Zvicrës nëpër Kosovë mahnitin zviceranët

24 Qershor, 2018 - 2:00 pm

Flamujt zviceranë valëviten me bollëk në të katër anët e Kosovës, një republikë e ish bllokut jugosllav, prej më pak se 2 milionë banorësh, shkruan “20 Minutes”, përcjell Albinfo.ch.

Sigurisht që disa flamuj vërehen në kryeqytetin e Prishtinës, por ata mund të hasen edhe nëpër shumë fshatra. Sidomos në Gjilan, një qytet i 130.000 banorëve në qendër të vendit të prejardhjes së Xherdan Shaqirit.

“Këtë foto ma ka dërguar bashkëshorti im, i cili aktualisht ka udhëtuar për në Kosovë”, ka pohuar bashkatdhetarja Zejnie, me vendbanim në Renens (VD). “Nuk arrita të përmbahesha dhe e shpërndava.

Në Kosovë, skuadra zvicerane e futbollit ka fituar një rritje të madhe të simpatisë. Njerëzit janë krenarë për Shaqirin, Behramin dhe Xhakën me të tjerët.

Ata identifikohen me trajektoren e tyre sportive dhe profesionale. Në një cep të botës ku jeta e përditshme nuk është gjithmonë e lehtë, këta futbollistë sjellin një ëndërr të vogël për të rinjtë tanë”, ka deklaruar Zejnia.

Loja e mbrëmjes të së premtes kundër Serbisë do të jetë “është e vërtetë, pak e veçantë”, ka pohuar Zejnia, para se të fillojë ndeshja tashmë e përfunduar me fitore historike të Zvicrës.

Pa hyrë në detaje gjeopolitike që nuk meritojnë të përmenden këtu, rivaliteti midis Kosovës dhe Serbisë këtë veçori e spjegon qartë.

Të ngjajshme