Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vjetër në botë

25 Nëntor, 2019 - 11:36 am

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë.

Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood, një blog me bazë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas një hulumtimi të realizuar së fundi.

I pari që cilësohet më i vjetri në botë, është flamuri i Skocisë.

”Flamuri i Skocisë lindi në 832 pas Krishtit, gjatë një beteje të luftuar në epokat e errëta. Ai njihet si flamuri më i vjetër i Evropës. Shpesh i referuar si Skoci Skoci, Saltire, ose Kryqi i Shën Andreë, Flamuri i Skocisë përdor një sfond të kaltërash. Dizajni i saj është i guximshëm dhe unik me një fushë të thjeshtë blu dhe kripore të bardhë”.

Në vendin e dytë sipas hulumtimit del të jetë flamuri i Austrisë.

”Flamuri i Austrisë argëton tre shirita të barabartë horizontal të kuq, të bardhë dhe të kuq. Historikisht, dizajni bazohet në stemën e dinastisë Babenberg, dhe në fillim flamuri ishte portokalli-bardhë-blu, por më vonë vija portokalli dhe blu u bënë të kuqe”.

I treti është ai i Letonisë.

”Një nga flamujt më të vjetër në botë, Flamuri i Letonisë u përmend për herë të parë në kronikën mesjetare të quajtur Kronika Rhymed e Livonia në 1280. Kronika përmend një standard të kuq me një shirit të bardhë që përdoret nga fiset Letoneze”.

Danimarka supozohet se është në mesin e pesë shteteve me flamurin më të vjetër në botë.

”I njohur si i njohur si ‘Dannebrog’ ose ‘leckë daneze’, në Danimarkë, modeli aktual i një kryqi të bardhë skandinav në një sfond të kuq u miratua zyrtarisht në 1307 ose më herët. Flamuri i Danimarkës mban gjithashtu Rekordin Botëror Guinness për flamurin kombëtar më të vjetër të përdorur vazhdimisht. Sipas legjendës, flamuri hyri në zotërim danez gjatë betejës së Lyndanisse në 1219”.

Në mesin e pesë prej tyre renditet edhe flamuri i Shqipërisë.

Rreth flamurit shqiptar KuqeZi, Patriot Wood përmend detaje të historikut të luftrave duke vënë theks të veçantë prezantimit për herë të parë të tij më 28 nëntor 1443, nga Heroi kombëtar Gjergj Kastriot-Skënderbeu, të cilin flamur e ngriti mbi kështjellën e Krujës në kundërshtim të turqve që sunduan vendin.

”Për shumicën e vendeve, data kur u miratua flamuri i tyre është e dukshme, por për të tjerët është e diskutueshme. Data e saktë ose viti i miratimit të flamurit të secilit vend mund të jetë i panjohur ose debatuar për shkak të ndryshimeve të projektimit, por nga një hulumtim këta janë pesë flamujt e më të vjetër në botë”, thuhet mes tjerash në hulumtim.

Patriot Wood, drejtohet nga çifti bashkëshortor Art dhe Shawna, dhe siç theksohet në faqen e tyre zyrtare, të dy janë patriotë krenarë të cilët e duan vendin e tyre.

Ata pohojnë se janë të apasionuar nga flamujt e shteteve që e nderojnë Amerikën dhe iu shërbejnë Shteteve të Bashkuara. Klan Kosova / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme