займ на карту онлайн потребительский кредит

Ka filluar restaurimi i kullës së Xhafer Devës në Mitrovicë

9 Mars, 2018 - 9:32 pm

Është një prej objekteve më të rëndësishme në Mitrovicë, dhe po këtij objekti i ishte vënë zjarri në vitin 2015, duke tentuar kështu që të zhduken gjurmët e trashëgimisë kulturore të Mitrovicës, shkruan KultPlus.

Dhe pikërisht në këtë kullë, sot ka filluar restaurimi. Jehona Shyti, zyrtare në Ministrinë për Kulturë, Rini dhe Sporte ka njoftuar nëpërmjet facebook për këtë investim.

“Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit sot filloi restaurimin e kulles se Xhafer Deves, si nje nga monumentet me te rendesishme te trashegimise kulturore ne Mitrovice. E lumtur qe me ne fund po i kthehet dinjiteti ketij monumenti me rendesi per Mitrovicen dhe mitrovicasit”, ka shkruar Shyti./KultPlus.com

Të ngjajshme