Kisha e Ristozit në përfundim të restaurimit

19 Shkurt, 2018 - 7:00 pm

Nis faza e fundit e restaurimit te Kishës së Ristozit të Mborjes, një nga monumentet e rëndësishëm të periudhës së vitit 1389, shkruan KultPlus.

Pas dy ndërhyrjeve emergjente në vitin 2014 dhe 2015, ky monument kulture doli nga lista e rrezikut. Ministria e Kulturës dhe Instituti i Monumenteve po investojnë në fazën e tretë të këtij monumenti të vyer bizantin duke e shpëtuar nga rreziku dhe duke e nxjerrë nga emergjenca./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme