Koha kur nxënësit shqiptarë defilonin me veshje kombëtare (FOTO)

20 Gusht, 2018 - 4:50 pm

Sipas ligjit të kohës së Nacionalistëve Shqiptarë të gjithë nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, para hyrjes në klasa duhej të këndonin himnin kombëtar ndërsa pas përfundimit të vitit shkollorë të gjitha klasat shkollore do të defilonin në qendrat e qyteteve, qoftë me uniformat shkollore qoftë me veshje kombëtare.

Publicisti Eugen Shehu ka publikuar një fotografi e cila është shkrepur në fund të qershorit të vitit 1941 ku defilojnë nxënësit e shkollës 4 vjeçare “Hasan Prishtina” në Tiranë. Shkolla fillore “Hasan Prishtina” ishte inauguruar më shtator të vitit 1940-të, përcjellë KultPlus.

“Qeveria komuniste projugosllave e Tiranës pas 1945 jo vetëm që i ndërroi emrin shkollës por edhe e fshiu emrin e Hasan Prishtinës me gjithë historinë e tij, deri në fundvitet e 60-ta.Patriotizmi dhe Atdhetarizmi nëpër shkolla ishte zëvendësuar me internacionalizmin proletar dhe lëndët marksizëm-leninizëm”, shkruhet në postimin e Shehut./ KultPlus.com

Të ngjajshme