Kosovarja refugjate konkurrente për më të bukurën e Anglisë (FOTO)

6 Maj, 2018 - 1:00 pm

Një doktoreshë frymëzuese dhe modele, familja e së cilës ka ikur nga lufta e Kosovës për në Manchester si refugjatë, do të konkurrojë për t’u bërë Miss Anglia e ardhshme.

Fatime Gashi është në garë për kurorën kombëtare pasi fitoi konkursin e Miss Manchester, transmeton Koha.net. 21 vjeçarja, studente në universitet dhe vullnetare e bamirësisë, e “shokoi” jurinë me pamjen e saj mahnitëse dhe mesazhin e saj frymëzues që thotë “çdo herë që ndihmoni dikë, jeni një hero”.

Bërja Miss Manchester erdhi si një goditje e madhe për Fatimen, e cila hyri në këtë konkurs në minutën e fundit pasi një tjetër konkurrente është larguar, raporton Manchester Evening News.

Fatime ishte vetëm dy vjeçe kur familja e saj në vitin 1999 si refugjatë filloi jetën e re në Manchester, saktësisht në Salford.

Ajo është në gjysmën e rrugës për të diplomuar në biomjekësi në Universitetin e Salfordit dhe jeton me babanë e saj Demushin, instruktor i vozitjes, nënën Qefseren, e cila punon për Amazon dhe me vëllanë dhe motrën e saj, të dytë më të vegjël se ajo.

“Manchester më ka dhënë shumë dhe ndjehem sikur kjo është rruga ime për t’ia kthyer qytetit tim. Kjo ende është sikur një ëndërr”, ka thënë Fatime pasi mori kurorën e Miss Manchester.

Të fundit

Të ngjajshme