Kthehen në Irak 17,000 artefakte të lashta të plaçkitura

2 Gusht, 2021 - 12:19 pm

Një mbishkrim guri që mban pjesë të Eposit të Gilgameshit dhe mijëra objekte të tjera të çmuara, të lashta, u vodhën pas pushtimit amerikan të Irakut në 2003.

Historiani irakian Abdullah Khorsheed Qader ka punuar në fushën e arkeologjisë që nga viti 2000, kur filloi studimet master në Universitetin Salah-al-Din në Erbil, Irakun verior, ku pastaj u bë profesor në departamentin e arkeologjisë, transmeton KultPlus.

Si studiues dhe drejtor i Institutit irakian për Ruajtjen e Antikiteteve dhe Trashëgimisë, Qader është i lumtur që vendi i tij do të marrë përsëri thesaret e tij të lashta nga SHBA. “Ndihemi mirë dhe shpresëdhënës për shkak të përgjigjeve pozitive nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës,” tha ai për DW.

Të mërkurën, SHBA njoftoi se po kthente 17,000 objekte arkeologjike në Irak. Objektet, të cilat janë rreth 4,000 vjet të vjetra dhe nga periudha sumeriane, u kthyen të enjten në fluturimin e kryeministrit irakian Mustafa al-Kadhimi, i cili ishte në Uashington DC për një takim me presidentin amerikan Joe Biden.

Duke e quajtur kthimin “të pashembullt”, ministri irakian i kulturës Hassan Nazim tha se ishte “kthimi më i madh i antikave në Irak” dhe “rezultat i përpjekjeve mujore të autoriteteve irakene në lidhje me ambasadën e tyre në Uashington,” tha ai në një shtyp deklarata. Në vitin 2018, qeveria britanike ktheu objektet e lashta që u plaçkitën në mënyrë të ngjashme pas pushtimit amerikan dhe që më pas u shfaqën në Angli./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme