Kumbaro: 5-vjeçari ishte supersfida fantastike e skuadrës së kulturës

29 Dhjetor, 2018 - 2:29 pm

Mirela Kumbaro, ish ministrja e Kulturës për 5 mandate të qeverisë Rama, e një ndër ministret më jetëgjatë në historinë e kësaj ministrie vijon të jetë aktive në Facebook përsa i përket aktiviteteve kulturore. Ministrja duket se ka vendosur të jetë deri në momentin e dorëzimit të punës ministres së re Elva Margariti në krye të detyrës.

Vetëm pak orë pasi u zëvendësua nga Margariti, ajo postoi në faqen e saj zyrtare në Facebook një pjesë nga mbyllja e vitit kulturor Shqipëri-Austri, duke shkruar “Festa e bukur jo vetëm në mbyllje të vitit kulturor Shqipëri-Austri, jo vetëm të vitit artistik 2018 , por edhe në mbyllje të një 5 vjeçari që ishte supersfida fantastike e skuadrës se kulturës .

Sonte krenare për talentet e reja të Teatri_të_Operas_dhe_Baletit që vitin e ardhshëm do të shkëlqejnë në skenën e re të Teatrit të Operas e Baletit që do të përfundojë punimet në Tiranë”, shkruan Kumbaro. Ndërsa sot ish ministrja ka shpërndarë pamje nga restaurimi i Kishës së Shën Thanasit duke shkruar se “Shumë krenare që ia dolëm me sukses një sfide shumë të vështirë në restaurime, siç është operacioni i shpëtimit i Kishës së Shën Thanasit në Leshnicë të Sarandës. Pas tërmetit të 2017 kisha me pikturat murale të jashtëzakonshme u dëmtua rëndë dhe nuk e fsheh që e kisha me fort dyshim se mund ta shpëtonim atë trashëgimi në majë të malit”.

Një tjetër lajm i shpërndarë nga Kumbaro është dhe nominimi për Çmimin Europian të Arkitekturës European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award ku nga Shqipëria janë në garë 12 projekte arktiekturore. “Por është krenari që 2 prej tyre janë projekte të dy institucioneve të rëndësishme kombëtare të realizuara nga Ministria e Kulturës në këto dy vitet e fundit: Muzeu Kombëtar “Shtëpia me Gjethe” nga Elisabetta Terragni dhe Daniele Ledda e Studio Terragni Architetti dhe Qendra e Artit Skenik ArtTurbina nga Atelie 4. Kumbaro lë ministrinë e Kulturës vetëm ndërsa ka hapur një nga fushatat më të mëdha për librin, Lëvizjen Kombëtare për lexim. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme