‘Lamtumirë’ Big Ben

10 Tetor, 2017 - 6:56 pm

Ora e famshme e londineze, Big Ben, do t’i nënshtrohet një rikonstruksioni të plotë. E për këtë arsye “Kulla Elizabet” është rrethuar nga skelat, të cilat do t’u pengojnë pamjen, jo vetëm londinezëve, por edhe turistëve të shumtë në kryeqytetin anglez.

Katër vite janë parashikuar të zgjasin punimet në një prej ndërtesave më të famshme në botë dhe kostoja totale do të kapë shifrën e 68 milionë eurove.

E ndërtuar në vitin 1859, Big Ben, njihej zyrtarisht me emrin “Kulla e Orës”, emër të cilin e ka mbajtur deri më vitin 2002, kur iu ndërrua në “Kulla Elizabet” në nder të mbretëreshës aktuale të Britanisë, Elizabeta I./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme