Largohet obelisku i “NEWBORN” në Prishtinë (FOTO)

1 Shkurt, 2018 - 11:18 am

Obelisku i “NEWBORN”, i vendosur para Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, para disa minutash ka nis të largohet nga aty, shkruan KultPlus.

Deri më tash janë larguar disa shkronja e disa ende janë në vendin ku kanë qenë.

Arsyeja e largimit të shkronjave historike është renovimi i tyre ne prag të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

“NEWBORN sivjet po e merr trajtimin që e ka meritue edhe e ka pritë tash 10 vjet. Po e çojmë me i gërrye ngjyrat, ndryshkun edhe papastërtinë që e ka mbledhë ndër vite. Kthehet qeto ditë edhe më i bukur, me pamje të re, që tashmë është bë traditë”, ka shkruar në rrjetin social, Fisnik Ismaili-ideator i këtij obelisku.

“NEWBORN”, tashmë është në mbrojtje të përkohshme në Listën e Trashëgimisë Kulturore ndërkaq ky obelisk është vendosur plotë 10 vite më parë, kur Kosova u shpall shtet i pavarur./ KultPlus.com

Të ngjajshme