Lytfije Ferri, mbesa e heroit Jakup Ferri

24 Nëntor, 2021 - 2:02 pm

Mitrovicë, 1940

Halla ime LYTFIJE FERRI, e bija e Omerit, njërit nga 5 bijtë e heroit kombëtar Jakup Ferri.
Fal bukurisë së saj mitrovicasit e quanin “Mona Liza e Ferrajve”.
U martua me esnafin e respektuar mitrovicas Enver Dedinja me të cilin i kishte 4 fëmijë: Ismetin, Myberan, Didaren dhe Xhelalin.

Burimi: Naser Ferri

Jakup Ferri ishte një udhëheqës ushtarak patriot nga Plava dhe anëtar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Familja Ferri i takon fisit Kuçi ndërsa rrjedhë nga Luhari i Malsisë së Shkodrës, prej nga kishte dalë i pari i familjes, Gjergj Prentashi me një vëlla dhe ishin vendosur në Podgoricë./ KultPlus.com

Të ngjajshme