Magjia e qytetit të trëndafilave, me shkëmbin gjigant

16 Shkurt, 2020 - 5:30 pm

Përmeti, “Qyteti i trëndafilave” me pamje mahnitëse natyrore.

Peizazhi i bukur natyror, pastërtia, shkëmbi gjigant dhe lumi që kalon përmes tij, e bëjnë Përmetin një qytet shumë tërheqës për t`u vizituar.

Ende pa hyrë brenda këtij qyteti të ofrohet një peizazh i bukur piktoresk, karshi maleve të bukura dhe rrjedhjes së lumit që të jep freskinë e papërjetuar më parë, shkruan albinfo.ch.

Me të hyrë në rrugën në të cilën lidhet ky qytet i bukur i Shqipërisë së jugut, takohesh me bukurinë magjepsëse të natyrës, por dhe me shtëpi të bukura, pastërti që të bëjnë përshtypje si vizitor.

“Qyteti i trëndafilave” është i rrethuar me komplekse të bukura malore, atraktive dhe me shkëmbin e lartë që i’a shton hijeshinë. Në veçanti Përmeti dallohet me trëndafilat e bukur që i sheh ngado gjatë stinës së pranverës dhe verës, shkruan albinfo.ch.

Përmeti, me rreth 39.000 banorë është i pozicionuar në juglindje të Shqipërisë. Ai ka një siperfaqe prej 929 km². Përbëhet nga dy bashki, bashkia Përmet dhe bashkia Këlcyrë.

“Qyteti i trëndafilave” përshkohet nga lumi i bukur Vjosa nga i cili merr emrin edhe lugina. Vlen të theksohet se ky lumë përshkon 58 km dhe renditet i dyti në Shqipëri për nga gjatësia.

Qyteti i Përmetit ofron shumë lokacione që janë mjaft tërheqëse për zhvillimin e turizmit. Ky destinacion turistik ka potenciale të mëdha natyrore dhe kulturore.

Ky qytet njihet mikpritje të rrallë, është qytet i këngëve popullore, lirike, qytet i verës e rakisë.

Qyteti i Përmetit me zonën rreth tij është i bekuar me të gjitha thesaret që mund të ofrojë natyra.

Ky vend ka edhe burime fantastike të ujërave termale, që janë krejtësisht natyrale dhe të pasura me veti shëruese për shumë sëmundje, kështu duke ofruar një mundësi të artë për turizëm shëndetësor, me një potencial të jashtëzakonshëm kurativ. Ujërat termale të këtushme janë të pasura me kripëra të ndryshme dhe me temperaturë rreth 29 deri në 40°C.

Përmeti konsiderohet si vendi më i qetë dhe me pamje më mahnitëse, duke mos harruar që simboli i këtij qyteti është shkëmbi 42 metra i lartë dhe me sipërfaqe 650 metra katrorë, themelet e të cilit janë në buzë të lumit Vjosa dhe pranë maleve të bukura përreth që i japin pamje piktoreske. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme