займ на карту онлайн потребительский кредит

Mbi 100 kandidatë me origjinë shqiptare, në zgjedhjet e Italisë

Maj 14, 2019 - 1:00 pm

Zgjedhjet administrative italiane do të mbahen më 26 maj, në të njëjtën kohë me zgjedhjet europiane. Rundi i mundshëm i balotazhit do të mbahet më 9 qershor.

Votuesit e thirrur për të votuar për zgjedhjet administrative do të jenë rreth 17 milionë; mbi 3000 komuna, nga të cilat 5 kryeqendra rajoni (Firencë, Bari, Peruxhia, Potenca, Kampobaso) dhe 20 kryeqendra provincash: Askoli Piceno, Avellino, Bergamo, Biella, Kremona, Ferrara, Foxhia, Forlì, Lecce, Livorno, Modena, Pavia, Pezaro, Peskara, Prato, Rexhio Emilia, Rovigo, Verbania, Vercelli, Vibo Valentia.

Nga veriu në jug të Italisë – në mbështetje të listave dhe partive të ndryshme politike – do të ketë mbi 100 kandidatë me origjinë shqiptare. Lista është përpiluar nga Albania News, përcjell albinfo.ch.

Abruzzo

Marson Behari – UDC-Pescara Domani, Pescara

Calabria

Fred Bushaj – Insieme per un futuro migliore, Nocara – Cosenza

Emilia-Romagna

Ben Kulli – Forza Italia, Ferrara

Ornela Sejdini – Partito Democratico, Ferrara

Blendi Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena

Blerina Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena

Ledina Ndoj- “Fondamenta – Cambiamo Cesena dal basso”, Cesena – Forlì/Cesena

Ilda Beqo – Sinistra per Modena, Modena

Emilian Stafa – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena

Silda Sulmina – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena

Resli Bitincka – Forlì Bene Comune, Forlì/Cesena

Elona Demi – Per il Nuovo Comune, Sorbolo Mezzani – Parma

Alfred Pepa – Fratelli d’Italia, Reggio nell’Emilia

Friuli Venezia-Giulia

Adel Ibrahimi – Lega Salvini, Osoppo – Udine

Blerina Halili – Fagagna Voliamo Insieme, Fagagna – Udine

Dejnada Kasa – Forza Pavia, Pavia – Udine

Denis Bendo – Coltiviamo il Futuro, Castions di strada – Udine

Roland Ndoci – Progetto Basiliano, Basiliano – Udine

Xhoana Bushi – Il Bene in Comune, Paluzza – Udine

Leonora Bytyqi – Turriaco Democratica, Turriaco – Gorizia

Lombardia

Sonila Alushi – Lista Gori, Bergamo

Anisa Rama – Forza Italia, Bergamo

Borana Tartari – Partito Democratico, Bergamo

Valbona Kalaj – Uniti per Unire, Canonica d’Adda – Bergamo

Ardian Xhakolli – Scegli Amo Rozzano, Rozzano – Milano

Esmeralda Sinanaj – Fratelli d’Italia, Mariano Comense – Como

Teuta Balliu – Malgrate per Tutti, Malgrate – Lecco

Xheimina Dervishi – Più Castiglione, Castiglione Olona – Varese

Marche

Agur Mucaj – Vivere Ostra, Ostra – Ancona

Elda Basha – Uniti per Antonio Bravi, Recanati – Macerata

Fitim Bendaj – Idee in comune, Recanati – Macerata

Ina Karamani – Forza Popolare, Recanati – Macerata

Pranvera Rembi – Idee in Comune, Recanati – Macerata

Xhulio Masllavica – Forza Popolare, Recanati – Macerata

Klarita Grazhdani – Matteo Ricci Sindaco, Pesaro

Elvin Gajtani – Lega Pesaro, Pesaro

Fatmira Kajo – Una città in Comune, Pesaro

Piemonte

Admir Toto – Settimo Futura, Settimo Torinese – Torino

Arli Dervishi – Almese Bene Comune, Almese – Torino

Kristian Baci – Susa Futura, Susa – Torino

Akelina Konci – Forza Italia, Novi Ligure

Dashamir Kruja – Lista Civica ‘Biella è Gentile’, Biella

Gentjan Rizo – Partito Democratico, Biella

Eldira Karaboja – Flora Sindaco, Galliate – Novara

Albi Korreshi – #GalliateForFuture, Galliate – Novara

Marsilja Rakipi – Galliate Condivisa, Galliate – Novara

Ferdinant Kasa – Partito Democratico, Casale Monferrato – Alessandria

Nada Zhiti – Progressisti per Casale, Casale Monferrato – Alessandria

Armando Zotaj – Forza Italia, Casale Monferrato – Alessandria

Jozef Gjura – Vercelli con Maura Forte, Vercelli

Lulzim Celiku – Bra Cambia, Bra – Cuneo

Blerina Pajtesa -“Uniti per Bra”, Bra – Cuneo

Jerina Gostini – Bra bene comune”, Bra – Cuneo

Juljan Gazulli – “Monviso per Bra”, Bra – Cuneo

Dhurata Kastrati – “Carlotta Boffa”, Alba – Cuneo

Mirela Gega – Verzuolo per tutti, Verzuolo – Cuneo

Mrike Lisi – Sinistra Saluzzese, Saluzzo – Cuneo

Franceska Brruku – Insieme per Panero, Bra – Cuneo

Puglia

Uljana Gazidede – Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari

Eva Meksi – Bari Bene Comune, Bari

Gëzim Volaj – Lega Salvini, Gioia del Colle – Bari

Ejell Pjeshka – Mastrangelo Sindaco, Gioia del Colle – Bari

Irene Pisku – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari

Kozma Mone – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari

Maurizio Danushi – Forza Italia, Corato – Bari

Linda Byku – Amo Rutigliano, Rutigliano – Bari

Adelina Sadikaj – Giuseppe Mangiacotti Sindaco, San Giovanni Rotondo – Foggia

Luljeta Moriseni – Lega Salvini, Lecce

Magdalena Rushaj – Puglia popolare, Lecce

Eljona Dasholla – Democrazia Cristiana, Lecce

Alessia Beqiri – Casapound, Lecce

Sicilia

Arijana Hasani – UDC, Mazara del Vallo – Trapani

Toscana

Petrit Malaj – Nardella Sindaco, Firenze

Alida Qukaj – Punto a Capo, Firenze

Aljon Kociu – Sinistra Civica, Firenze

Besnik Mehmeti – Firenze + verde, Firenze

Enzo Ilazaj – Partito Comunista, Firenze

Demir Mustafa – Firenze Città Aperta, Firenze

Aibla Danushi – Siamo Monterotondo, Monterotondo Marittimo – Grosseto

Erjada Bullari – Per Ponsacco con Francesca Brogi Sindaco, Ponsacco – Pisa

Andi Kondi – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Flavjana Simoni – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Engi Halilaga, PD – Liberi Uguali Progressisti, San Giovani Valdarno – Arezzo

Edlira Mimani – Movimento 5 Stelle, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Mejreme Tabaku – Cortona Patria Nostra, Cortona – Arezzo

Alba Mataj – Vivi Castiglion Fibocchi,  Castiglion Fibocchi – Arezzo

Leonatina Pepaj – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Mersim Fetahi – Uniti per il futuro di Castel San Niccolò, Castel San Niccolò – Arezzo

Donatela Hodaj – Città al Centro, Castiglione Fiorentino – Arezzo

Ina Dhimgjini – Candidato sindaco Livorno a Misura, Livorno

Arben Demiri – Livorno a Misura, Livorno

Kujtime Hoxha – Demos, Prato

Bahri Gurra – Demos, Prato

Mirushe Koci – Forza Italia, Prato

Moreno Paloka – Agliana Insieme, Agliana – Pistoia

Vojsava Meciti – Fratelli d’Italia, Agliana – Pistoia

Andi Bisku – Monsummano che Vogliamo , Monsummano Terme – Pistoia

Mirela Thomai – Lega Salvini premier, Empoli

Trentino Alto-Adige

Arbian Dobrozi – Agire per il Trentino, Borgo Valsugana – Trento

Gjulenar Rexhepi – Borgo-Olle uniti per il cambiamento, Borgo Valsugana – Trento

Glida Kodra – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Nikolle Nonaj – Impegno x Levico, Levico Terme – Trento

Pashk Vukaj – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Umbria

Aleksander Muzhani – Insieme per Baastia, Bastia Umbra – Perugia

Elona Gaxha – Patto x Foligno, Foligno – Perugia

Sara Metushi – Più in Alto, Foligno – Perugia

Shkelqim Xhaferri – Massimo Messi Candidato Sindaco, Preci – Perugia

Visjan Islami – Patto x Foligno, Foligno – Perugia

Veneto

Agim Lorenzo Danaj – Candidato Sindaco “5 Stelle”, Spinea – Venezia

Adrian Abazi – Movimento 5 stelle, Spinea – Venezia

Alessia Berhami – Ort, Ormelle – Treviso

Eni Beqini – Preganziol Viva, Preganziol – Treviso

Etmond Miraka – Liga Veneta, Preganziol – Treviso

Skender Bytyci – Martino de Marchi Sindaco, Paese – Treviso

Alida Shaba – Siamo Rovigo, Rovigo

Ardit Kodra – Obiettivo Rovigo, Rovigo

Enkelejda Borakaj – Rovigo più, Rovigo

Mirela Tafa – Forza Rovigo, Rovigo. / Albinfo.ch / KultPlus.com

Të ngjajshme