Athina i dedikon një muze Maria Callas-it

29 Tetor, 2022 - 10:00 am

Muzeu kushtuar sopranos me famë ndërkombëtare Maria Callas do të hapet në verën e vitit 2023 në Athinë, njoftoi kryebashkiaku i kryeqytetit grek Kostas Bakojanis.

Muzeu, i cili do të inaugurohet me rastin e njëqindvjetorit të lindjes së Callas, do të vendoset “në një ndërtesë të bukur neoklasike në numrin 44 të rrugës Mitropoleos, në zemër të Athinës”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Muzeu pritet të ekspozojë dokumentet audio, regjistrimet e performancave dhe një koleksion unik i disqeve dhe sendeve personale të sopranos së madhe”, thuhet në njoftim.

Objektet e para në koleksionin e Muzeut u blenë nga Bashkia e Athinës në vitin 2000, falë pjesëmarrjes në një ankand ndërkombëtar në Paris.

Më pas arkivi u pasurua falë donacioneve nga e gjithë bota, duke përfshirë edhe ato të Teatro alla Scala në Milano, La Fenice në Venecia dhe Arena di Verona, ku Callas bëri debutimin e saj në Italisht në 1947 .

E lindur në vitin 1923 nga prindër grekë që emigruan në Nju Jork, Callas u kthye për të jetuar në Greqi, ku në 1941 bëri debutimin e saj në Athinë në Operan Kombëtare.

Ajo shpejt arriti famë ndërkombëtare që i dha asaj titullin Divina. Ai vdiq në Paris në vitin 1977 dhe hiri i tij u shpërnda në detin Egje./ KultPlus.com

Të ngjajshme