Drejtoresha e UNESCO-s viziton muzeun ‘Shtëpia me gjethe’

18 Shkurt, 2023 - 10:20 pm

Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO-s, Audrey Azoulay, në përfundim të vizitës në Shqipëri, ishte edhe në  Muzeun e Përgjimeve Sekrete, “Shtëpia me gjethe”.

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, e cila e shoqëroi në këtë vizitë u shpreh se,  ““Shtëpia me gjethe”, është një nga projektet më sfiduese që kam pasur fatin të drejtoj dhe shembulli më i mirë i bashkëpunimit mes profesionistëve dhe pasionantëve të kulturës, i cili për më tepër u vlerësua me çmimin “Muzeu i Këshillit të Evropës” për vitin 2020 , që do të lërë përshtypje të pashlyeshme edhe në kujtesën e mikeshës Azoulay”.

“Konceptuam punë të mira në këtë vizitë dy ditore, ndërsa bëhemi për fillimin e projekteve të reja në mjedis siç është përfshirja e Vjosës dhe degëve të saj në listën e pasurive natyrore botërore të mbrojtura nga Unesco!”, theksoi Kumbaro./atsh/ KultPlus.com

Të ngjajshme