Muzeu ‘Gjergj Kastriot Skënderbeu’ në Krujë, rreth 25 mijë vizitorë në janar-maj

28 Maj, 2023 - 9:00 am

Muzeu “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Krujë, gjatë periudhës janar-maj, ka shënuar një fluks të lartë vizitorësh vendas e të huaj.

Drejtori i Muzeut Historik dhe Etnografik Krujë, Mehdi Hafizi, tha sot për ATSH-në se, “rreth 25 000 vizitorë kanë vizituar nga fillimi i këtij viti muzeun , me një rritje prej 50% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar 2022″.

“Edhe këtë vit numrin më të lartë të turistëve të huaj, pritet ta kenë polakët pasuar nga italianët, spanjollët, gjermanë dhe amerikanët”, tha Hafizi.

Sipas tij, gjatë majit muzeu ka tërhequr vëmendjen edhe të vizitorëve arbëreshë nga Civita (Kalabri), si dhe nxënës nga të gjitha trevat shqiptare.

Muzeu Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” u përurua më 1 nëntor 1982 në kështjellën e Krujës. Ky muze ka edhe karakterin e një memoriali që trajtohet si kullë shqiptare e Veriut. Kompleksi i muzeut është shpërndarë në disa hapësira, të cilat vizitohen kronologjikisht sipas ngjarjeve.

Në këtë muze ndodhen objekte që i përkasin periudhave të ndryshme historike, por në disa pavijone trajtohet historia e Mesjetës së Hershme, Principatat Shqiptare, pushtimi osman dhe betejat e shqiptarëve për të përballuar këtë pushtim./atsh/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme