Muzeu i Ukrainës përpiqet të shpëtojë artin rus nga rusët

10 Mars, 2022 - 11:06 am

Përderisa forcat ruse godasin qytetin me artileri dhe sulme ajrore, stafi në muzeun kryesor në Kharkiv u përpoq për të siguruar veprat e artit të çmuar, shumë prej tyre nga artistë rusë, transmeton KultPlus.

Ndërtesa e zbukuruar, imponuese është ende në këmbë, ndryshe nga disa të tjera në Kharkiv, por dritaret janë shpërthyer nga shpërthimet, suva dhe pluhuri mbulojnë dyshemetë dhe rrugët përreth janë të mbuluara me mbeturina.

“Ka mbi 25,000 artikuj në koleksionin tonë,” tha Maryna Filatova, drejtuese e departamentit të artit të huaj në Muzeun e Artit në Kharkiv, duke shtuar se ishte një nga më të mëdhenjtë dhe më të vlefshmit në vend.

“Është thjesht ironi e fatit që ne duhet të shpëtojmë artistë rusë, piktura të artistëve rusë nga kombi i tyre. Kjo është thjesht barbarizëm,” i tha ajo Reuters të mërkurën.

Në të gjithë Ukrainën, miliona njerëz janë larguar nga luftimet, ndërsa shumë të tjerë janë duke qëndruar për të zmbrapsur forcat ruse që avancojnë. Përveç jetëve dhe infrastrukturës, disa po përpiqen të shpëtojnë kulturën dhe historinë e Ukrainës.

Në Odessa në bregun jugor, një monument i Duc de Richelieu, një guvernator i qytetit në fillim të shekullit të 19-të, është mbrojtur nga thasët e rërës të grumbulluara rreth bazamentit dhe statuja deri në supet e saj./ KultPlus.com

REUTERS/Oleksandr Lapshyn
REUTERS/Liashonok Nina

Të ngjajshme