Norvegjia hap kompleksin e ri të muzeut kombëtar të artit me vlerë 650 milionë dollarë në Oslo

7 Qershor, 2022 - 8:07 pm

Norvegjia do të hapë për publikun Muzeun e saj të ri Kombëtar prej 650 milionë dollarësh të shtunën, duke zbuluar një ekspozitë të madhe të përhershme të artit ndër shekuj që e vendos atë në të njëjtin nivel me disa nga muzetë më të mëdhenj në botë, transmeton KultPlus.

I projektuar nga arkitekti gjerman Klaus Schuwerk, kompleksi i madh i ndërtesave në formë kuti në bregun ujor të Oslos u deshën tetë vjet për t’u përfunduar dhe bashkon koleksionet e pesë muzeve norvegjeze të artit dhe dizajnit nën një çati.

Me 13,000 metra katror hapësirë ​​ekspozite dhe 6,500 vepra arti të ekspozuara përgjithmonë, duke përfshirë “The Scream” të Edvard Munch, muzeu do të jetë më i madhi në vendet nordike dhe në të njëjtën ligë si Guggenheim në Bilbao, Spanjë, ose Rijksmuseum në Amsterdam. .

Të ndërtuara me materiale që synojnë të zgjasin me shekuj, ndërtesat e muzeut janë zbukuruar me pllaka lokale blu-gri dhe të kurorëzuara me një Sallë Dritash të tejdukshme e cila është e mbuluar me xhami dhe mermer.

Salla do të përdoret për ekspozita të përkohshme dhe do të nisë me “I Call It Art” që përmban vepra të artistëve që aktualisht punojnë në Norvegji mbi temat e identitetit, përkatësisë, kombësisë dhe demokracisë.

“Është fantastike të punosh në një hapësirë ​​ku ke mundësinë të bësh çdo lloj ekspozite – të varësh sende nga tavanet, të ndërtosh dhe të përdorësh të gjithë elementët”, tha Stina Hoegkvist, drejtoresha e ekspozitave dhe koleksioneve të muzeut.

Shfaqjet e planifikuara të muzeut përfshijnë ekspozita të veprave të piktorit abstrakt amerikan Mark Rothko dhe piktores surrealiste meksikane Frida Kahlo, të dyja në vitin 2024.

I projektuar për të maksimizuar efikasitetin e energjisë dhe për të minimizuar emetimet e serrave, muzeu nxehet dhe ftohet nga uji nga fjordi i Oslos në pragun e tij.

“Është monumentale dhe e bukur, por edhe diskrete dhe intime në të njëjtën kohë”, tha drejtoresha e muzeut, Karin Hindsbo për Reuters.

Muzeu ka qenë subjekt i disa polemikave pasi projekti pësoi vonesa dhe kishte nevojë për mbështetjen e qeverisë kur i mbaruan paratë. Fillimisht ishte menduar të hapej në vitin 2020.

Dizajni është kritikuar për strukturën e tij “si blloqe” dhe “shist”, një pllakë norvegjeze gri me vija, për të mbuluar fasadën.

“Ka pasur shumë debate, por kështu duhet të jetë,” tha Hindsbo./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme