Shtëpia-muze ‘Qako’, muzeu më i ri i Beratit

27 Prill, 2024 - 10:31 pm

Qytetit të Beratit i është shtuar edhe një muze i ri: Shtëpia-muze “Qako”.

Lajmi bëhet me dije nga kryebashkiaku i Beratit Ervin Demo.

Vetë shtëpia e familjes Qako, e ndërtuar në shekullin XVIII është muze. Pozicionimi në lagjen karakteristike të Goricës, tavanet me gdhendje druri, arkitektura mbresëlënëse e bëjnë të tillë.

Afresket që mban brenda shtëpia janë vlera e shtuar e saj.

Vizitorët vendas dhe të huaj e kanë të hapur derën çdo ditë, me mikpritjen karakteristike beratase dhe likonë e famshme për qerasje.

“Se Shtëpia Muze “Qako” e konsideron mik këdo që kalon pragun e portës shekullore”, shkruan Demo në rrjetet sociale./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme