займ на карту онлайн потребительский кредит

Nesër në Prishtinë dilet me biçikletë

21 Shtator, 2018 - 10:00 pm

Nesër do të shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një ditë makinat e tyre.

Për të shënuar këtë ditë, nesër në ora 12:00, qytetarët do takohen tek sheshi “Ibrahim Rugova”, për të lëvizur më pas me biçikleta nëpër kryeqytet.

Qëllimi i këtij aktiviteti ishte që të shmangen mjetet transportuese të cilat emetojnë lëndë të dëmshme për organizmin dhe si një përpjekje për të kontribuar në mbrojtje të mjedisit.

Vitin e kaluar Ministria e Mjedisit dhe organizata jo qeveritare “Let’s Do It Kosova” organizuan disa aktivitete në kuadër të kësaj dite. Po ashtu në disa pjesë të qyteti u ndalu edhe qarkullimi i makinave për t’u mundësuar kalimin biçiklistëve./ KultPlus.com

Të ngjajshme