Një shportë 2,400 vjeçare ende e mbushur me fruta u gjet në qytetin e zhytur egjiptian

5 Gusht, 2021 - 1:36 pm

 Studiuesit që po studiojnë në qytetin e zhytur të Thônis-Heracleion, në gjirin egjiptian të Abū Qīr, kanë zbuluar shporta me fruta të xunkthit të datuara që nga shekulli i katërt p.e.s.

Në mënyrë të pabesueshme, enët ende përmbajnë arra të buta, që është frut i një palme afrikane që konsiderohej i shenjtë nga egjiptianët e lashtë, dhe fara rrushi, transmeton KultPlus.

Foto: Christoph Gerigk / Franck Goddio / Hilti Foundation)

“Asgjë nuk ishte shkatërruar” thotë arkeologu detar Franck Goddio për Guardian. “Ishte shumë goditëse të shihje shporta me fruta.”

Goddio dhe kolegët e tij në Institutin Evropian për Arkeologjinë Nënujore (IEASM) zbuluan kontejnerët në bashkëpunim me Ministrinë e Turizmit dhe Antikiteteve të Egjiptit. Studiuesit kanë vëzhguar qytetin e lashtë port mesdhetar të Thônis-Heracleion që nga rizbulimi i tij në vitin 2001, sipas Egypt Independent.

Shportat u ruajtën në një dhomë nëntokësore dhe mund të kenë qenë të ofruar gjatë varrimit, raporton Greek City Times.

Aty pranë, studiuesit gjetën një tumë varrimi, dhe një koleksion ekstravagant të mallrave të varrimit grek që ndoshta u lanë nga tregtarët dhe mercenarët që jetonin në atë zonë.

“Kudo gjetëm dëshmi të materialit të djegur,” thotë Goddio në një deklaratë.

Objekte të tjera të gjetura mbi ose rreth tumës përfshinin qeramikë të lashtë, objekte prej bronzi dhe figura që përshkruanin perëndinë egjiptiane, Osiris.

“Ne gjetëm qindra depozita të bëra prej qeramike,” thotë Goddio për Guardian. “/KultPlus.com

Foto: Frank Goddio 

Të fundit

Të ngjajshme