Pa miratimin e mësimdhënësve grevistë, Komuna e Junikut thotë se mësimi fillon nesër

20 Janar, 2019 - 9:53 pm

Pa marrë miratimin e mësimdhënëseve, Komuna e Junikut, ka thënë se mësimi në këtë Komunë do të nisë nesër. Por këtë e ka përgënjeshtruar SBASHK-u.

“Njoftojmë të gjithë qytetarët se nesër me datë 21. 01. 2019, e hënë fillon gjysmëvjetori i dytë në të gjitha shkollat në Komunën së Junikut sipas orarit paraprak. Të gjithë mësimdhënësve dhe nxënësve ju urojmë sukses!”, është shkruar në faqen zyrtare të Komunës së Junikut në Facebook.

Koha.net ka folur edhe me kryetarin Komunës së Junikut, Agron Kuçi, i cili ka përsëritur të njëjtën gjë. Ka thënë se “nesër fillon mësimi në të gjitha shkollat e kësaj komune, për arsye që Qeveria i ka përmbushur kërkesat e mësimdhënësve”.

Ai ka thënë edhe se kjo grevë po shkon vetëm në dëm të nxënësve.

Por ndryshe janë shprehur në SBASHK.

Ymer Ymeri, menaxher financiar në këtë sindikatë, duke rikujtuar se kanë refuzuar kërkesën e Qeverisë ka thënë se “greva do të vazhdojë në të gjitha komunat e Kosovës, përfshirë edhe atë të Junikut”.

“Komuna nuk është ajo që ka hyrë në grevë por mësimdhënësit”, ka thënë ai.

Edhe Arsim Krasniqi, kryetar i degës së SBASHK-ut në këtë Komunë ka thënë se ata nuk do të veprojnë ndryshe nga degët tjera të SBASHK-ut.

Juniku udhëhiqet nga Agron Kuçi i AAK-së sp Ramush Haradinajt, kryeministër i vendit.

Të fundit

Të ngjajshme