Përkrenarja e Skënderbeut në konferencën ndërkombëtare në New York (FOTO)

14 Janar, 2018 - 12:40 pm

Sot në New York, u mbajt konferenca e Akademisë Shqiptaro-Amerikane të Arteve dhe Shkencave, për nderë të figurës së heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, shkruan KultPlus.

Në këtë konferencë përpos të tjera u ndanë edhe certifikata nderi për ata që kontribuuan në bashkësinë shqiptare. Një nga këto certifikata iu nda edhe artisti Orges Kokosharit, themeluesit të brendit të aksesorëve “Gheg & Tosk” në New York.

Kësisoj, Kokoshari, në këtë konferencë takoi edhe pasardhësin e familjes Muzaka që aktualisht jetojnë në Teksas të SHBA-së. Me këtë rast, sipas njoftimi të vetë Kokosharit, në rrjetin social Facebook, ai ia dhuroi një nga helmetat e Skënderbeut familjes Muzaka në njohjen e trashëgimisë së tyre.

Po sjellim të plotë postimin e Orges Kokosharit:

“Sot në konferencën e Akademisë Shqiptaro – Amerikane të Arteve dhe Shkencave për nder të figurës së Skënderbeut. Kam pasur nderin të takoj personalisht pasardhësit e familjes Muzaka që aktualisht jetojnë në Teksas të SHBA. Një nga helmetat e mia Skënderbej iu dha familjes në njohjen e trashëgimisë së tyre. Faleminderit akademisë për certifikatën e nderit për mua dhe Sarah për kontributin tonë në bashkësinë shqiptare, SHBA”, ka shkruar ai./ KultPlus.com

Të ngjajshme