Përurohet memoriali “Shqiponja” në Podujevë

19 Qershor, 2019 - 2:30 pm

Në 20 vjetorin e çlirimit të Podujevës, është përuruar memoriali “Shqiponja” te rrethi rrotullimi i rrugës Prishtinë – Merdare”, në Podujevë.

Gazetari Marin Mema me prejardhje nga Shqipëria ka thënë se përulet para luftëtarëve që zgjodhën të luftojnë për lirinë.

“Dua të përulem para jush me shumë sinqiritet, të përulem për gjithë atë që keni kalaur ju dhe familjet tuaja. Për atë që kanë ëprballaur nënat, baballarët, gjyshërit. Përulem përball sakirificës së luftëtarëve, veprës së tyre, asaj vepre q ënuk vdes kurrrë. Kishte shumë prej tyre që mund të bënin një jetë komode, pa lufutar, por zgjodhën të luftojnë, të vdesin për kombin flamurin dhe gjakun e tyre”, ka thënë ai duke shtuar se ky monument simbolizon sakrificat, transmeton Telegrafi.

“Simbolizon lotët, e nënave, baballarëve, fëmijëve që sot nuk kanë një varr ku të prehen. Që ende nuk dihet ku dergjen dhe sjep askush përgjegjësi. Por simbolizon edhe të ardhmen që ne vet duhet ta ndërtojmë, sepse askush nuk na e ndërton. E ardhmja është forcimi i ekonomisë tonë kombëtare. Sot pasuritë e torjeve shqiptare grabiten, masakrohen. Sot po na ikin gjithë të rinjët nga trojet shqiptare dhe kjo është e pafalshme. Duhet të dijmë të ndërtojmë të gjithë të ardhmen”, ka thënë ai.

Komandanti i zonës operative të llapit, Rrustem Mustafa ka thënë se nuk lejuan ndarjen në kohën e luftës e nuk lejojnë as sot.

“Nuk ka ndjesi më të mirë se nën intonimin e flamurit kombëtar, të mblodhemi pranë monumentit të lirisë në promovimin e këtij memoriali. Në fund shekullin e kalaur Zoti e dhuroi ëpr shqiptarët tri shkronja të arta UÇK. Të gjithë të mbledhur rreth saj, kush me armë e kush me ndihmë ne nuk lejuam ndarjen në atë kohë e nuk lejojmë as sot në liri”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se e gjitha bota u vu në drejtim të kauzës së shqiptarëve për liri.

“Shekulli 21 dekada e parë do të jetë fundi i armiqësive të shqiptarëve në rajon, të përkrahur nga NATO, SHBA dhe shtetet tjera, ne do të ndërtojmë një strategji të re që do të krijojë miqësi me të gjithë përreth dhe kjo shqipnojë që po zbulojmë sot do të fluturojë e lirë për rreth”, ka thënë ai. /KultPlus

Të fundit

Të ngjajshme