Përurohet shtatorja e Sami Frashërit në Belshit

11 Prill, 2019 - 5:40 pm

Në qytetin e Belshit sot është përuruar shtatorja e intelektualit të njohur të Rilindjes Kombëtare, Sami Frashërit, shkruan  KultPlus.

Shtatorja e tij është vendosur buzë liqenit në qytezën e Belshit. Këtë qytet e pati shumë për zemër edhe vet Sami Frashëri i cili propozoi dhe ëndërroi që Belshi të ishte kryeqendra shqiptar.

Afër bustit të tij është edhe Nimfa e liqeneve, të cilën mund ta vëreni po ashtu buzë kësaj shëtitore të bukur.

Ky projekt u iniciua nga Bashkia e Belshit me kryetar Arif Tafani, stafi i bashkisë dhe intelektual të zonës, si shenjë mirënjohje ndaj kësaj figurë kombëtare./ KutlPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme