Ringrihet kulla 1500-vjeçare në Kalanë e Durrësit

3 Korrik, 2022 - 10:09 am

Pas rrënimit nga tërmeti, ringrihet kulla 1500-vjeçare në Kalanë e Durrësit, një tjetër vlerë e shtuar e trashëgimisë sonë kulturore.

Kryeministri Edi Rama publikoi pamje nga kulla e restauruar.

Muret bizantine të kullës në kalanë e Durrësit janë rindërtuar pas një pune më shumë se dyvjeçare të restauratorëve.

Restaurimi i saj u mundësua nga programi i Fondit të Ambasadorëve dhe qeveria suedeze me një vlerë rreth 350 mijë dollarë.

Kalaja e Durrësit është simbol i lashtësisë së qytetërimit. I gjithë muri rrethues, përfshirë kullën C i përket periudhës së perandorit bizantin “Anastasi I” në shekullin e V-të, që fortifikoi qytetin./ KultPlus.com

Të ngjajshme