Rita Ora e Dua Lipa, ndër 30 evropianët e rinj më me ndikim

22 Janar, 2018 - 4:18 pm

Dy këngëtaret nga Kosova, Rita Ora dhe Dua Lipa, janë përfshirë në listën prestigjioze të “Forbes” për 30 evropianët moshën 30-vjeçare me ndikimin më të madh.

Rita Ora udhëhoqi sezonin e “America’s Next Top Model”, ishte dizajnuese e koleksioneve të veshjeve dhe me shumë hite më 2017. Ajo u kthye fuqishëm më 2017 me hitin “Anywhere” që ka dominuar në disa top-lista botërore, transmeton Albinfo.ch.

Dua Lipa, që pati vitin më të suksesshëm në karrierë deri tani, përfshihet në listë falë sukseseve me albumin debutues. 22-vjeçarja u bë hit botëror me “New Rules” që ka marrë më shumë se 925 milionë klikime në YouTube si dhe u bë femra e parë që dominoi në top-listat zyrtare të Britanisë së Madhe që nga viti 2015.

Lista e Forbes “30 under 30” në kategorinë “Ligj dhe Politikë” është votuar nga juria e cila ka qenë e përbërë nga Eva Maydell, anëtare e Parlamentit Evropian, Atifete Jahjaga, ish-presidente e Kosovës dhe Rama Yade, ish-sekretare e shtetit të Francës.

Në listë përfshihen edhe yjet e sportit si Anthony Joshua e Paul Pogba.

Lista e 30 evropianëve të rinj më me ndikim:

Rita Ora

Dua Lipa

Lady Leshurr

Zara Larsson

Maisie Williams

Aj Tracey

Hayley Squires

Bill Skarsgard

Sampha

Paul Pogba

Daniel Kaluuya

Hannah John-Kamen

J Hus

Paapa Essiedu

Nathalie Emmanuel

Millie Bobby Brown

Ray BLK

Jacob Anderson

Josh Wilson

Carolina Marin

Katinka Hosszu

Jonnie Peacock

Laura Kenny

Max Verstappen

Ricky Rubio

Little Mix

Vaughn McKenzie-Landell

Anthony Joshua

Alexander Zverev

Karolina Pliskova

Të fundit

Të ngjajshme