Rugova e veshur me bukuritë e borës (FOTO)

18 Nëntor, 2018 - 4:45 pm

Rugova është një nga zonat më të vizatuara kur flitet për turizmin kosovar. Derisa merr rrugën në këtë trevë malore në veri-perëndim të qytetit të Pejës, për të arritur në majët më të larta kalon nëpër një udhëtim të mahnitshëm të pamjeve, shkruan KultPlus.

Guri i Kuq është një nga destinacionet kyçe që pret mjaft shumë vizitorë. Nga atje shihen si në pëllëmbë të dorës: Gjeravica, trekufiri Boriqe, maja e Mariashit, maja e Hekurave, Shkëlzeni dhe Liqeni i Plavës.

Me pamje mbresëlënëse në çdo stinë, ky lokacion të krijon një ndjesi të veçantë kur stina e dimrit është shumë pranë. Shtëpitë e drunjta e të gurta duken për mrekulli në zonën e mbuluar me gjelbërim, madje edhe kur ky gjelbërim vishet me bardhësi. Ata që ia kanë mësyrë kësaj zone në këtë fundjavë, janë zgjuar me një pamje ndryshe nga ajo që kanë lënë një ditë pas. Bora e cila veçse ka nisur të bashkëdyzohet me këtë bukuri ka krijuar pamje të mahnitshme.

Besart Tasholli ka ndarë këto pamje mbresëlënëse me lexuesit e KultPlus.

Rugova është regjioni i tretë i Bjeshkëve të Nemuna, të njohura ndryshe si Alpet Shqiptare. Në vitin 2013 u shpall Park Kombëtar nga Kuvendi i Republikës së Kosovës./ KultPlus.com

Të ngjajshme