Shkatërrohet kalaja e Durrësit, nuk i rezistoi dot tërmetit

26 Nëntor, 2019 - 11:51 am

Vijnë raportime negative edhe nga monumentet e kulturës dhe siç shihet në foto është kalaja e Durrësit.

Ka jetuar në shekuj, nuk e ka gjetur gjë. Por pati disa momente që nuk jetoi dot: një prej tyre ishte betonimi i qytetit, tjetri ishte tërmeti i fuqishëm i mëngjesit të sotëm.

Muri rrethues i kalasë është shembur thuajse në tërësinë e vet. Në foton që shohim është veç një pamje, por duket se rrënimi është thuajse nga të gjitha anët.

Kalaja e Durrësit u ndërtua nga Perandori i Perandorisë Bizantine Anastasi, në shekullin e V-të, që e ka origjinën nga Durrësi. Riparimet e mureve janë kryer që nga tërmeti shkatërrimtar i 1273. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme