Skënderbeu me Donikën parakalojnë edhe në Itali, shkruajnë mediet italiane (FOTO/VIDEO)

21 Maj, 2018 - 11:23 pm

Arbëreshët e Italisë janë paraqitur me një parkalim në Cosenzë të Italisë, të cilët, me valle, këngë dhe performanca të ndryshme kanë prezantuar edhe njëherë kulturën e tyre shumë shekullore, shkruan KultPlus.

Dhe duke kujtuar Gjergj Kastriotin Skënderbeun, ata kanë parakaluar të shoqëruar edhe me Skënderbeun dhe Donikën, të cilët, të njëjtën paraqitje, duke ribërë dasmën e heroit kombëtare, janë paraqitur edhe në Kaninë të Vlorës.

Dhe kjo paraqitje e tyre nuk ka mbetur pa u mbuluar edhe nga mediet italiane, ku Televizioni italian news. 24 ka realizuar një kronikë mbi këtë paraqitje./KultPlus.com


Të fundit

Të ngjajshme