Thaqi në Shugurimin e Katedrales ‘Nënë Tereza’: Nuk ka pëlhurë që mbulon madhështinë e Skënderbeut

5 Shtator, 2017 - 2:52 pm

Sot pikërisht në 20 vjetorin e vdekjes së Shën Nënë Terezës, në kryeqytetin kosovar u Shugurua Katedralja që bartë emrin e të shenjtës shqiptare ‘Nënë Tereza’.

Në këtë ceremoni të madhe të Shugurimit morën pjesë qytetarët e Republikës së Kosovës, politikanë, e krerë të besimeve të ndryshme fetare.

Kësisoj, pasi që, ishte i pranishëm në këtë ceremoni, një fjalë rasti mbajti edhe presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaqi, i cili në këtë rast ripërsëriti faktin se është krenarë që nga populli shqiptarë dolën dy figura të mëdha siç janë Gjergj Kastrioit Skënderbeu dhe Nëna Terezë, shkruan KultPlus.

“Me këtë rast me lejoni të ripërsëris faktin se jemi krenar se nga populli ynë dolën dy figura të mëdha Gjergj Kastriot Skënderbeu dhe Nëna Terezë. Nuk ka beze as pëlhurë te bardh ose të zezë që mbulon madhështinë kombëtare dhe civilizuese të Gjergj Kastriotit”, pohoi presidenti, duke vazhduar tutje të thotë se kjo katedrale është jo vetëm tempull fetar por edhe një rrëfim i historisë shqiptare./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme