Turistët udhëzohen të mos marrin gurë nga plazhi

30 Shtator, 2018 - 4:00 pm

Një fushatë është lansuar në ishullin grek Skiathos, për t’i ndalë turistët nga marrja e guralecëve ikonikë e karakteristikë nga plazhi i njohur Lalaria. Plazhi, në të cilin dikur u xhiruan edhe disa skena të filmit ‘Mamma Mia’, është duke i humbur guralecët e bardhë të famshëm, gjë e cila i shqetësoi aktivistët.

Tani shumë shenja janë vendosur gjithandej nëpër plazh dhe anije, ndryshe mënyra e vetme për njerëzit për të arritur te ky ishull, me ç’rast inkurajohen të bëjnë fotografi, por të mos marrin guralecë. Madje, edhe në aeroport janë vendosur shumë kuti, me të cilat turistët inkurajohen që t’i kthejnë gurët nëse eventualisht i kanë marrë.

Kreu i qendrës kulturore në Skiathos, Theodoris Tzoumas, ka thënë se turistët që vinin në këtë plazh i merrnin gurët si suvenire, duke zvogëluar sasinë e gurëve në plazh. Tani madje janë vendosur edhe gjoba nga 400 deri në 1 mijë euro për ata që kanë marrë gurë./albinfo.ch

Të fundit

Të ngjajshme