Ushqimet tradicionale shqiptare pjesë e festivalit “Bronx Night Market” në New York (VIDEO)

30 Qershor, 2018 - 1:00 pm

Festivali i titulluar “Bronx Night Market” do të mbahet për herë të parë në Brox të New York-ut. Në tezat që do të vendosen në Fordham Plaza, do servohen ushqime të më shumë se 40 vendeve nga vijnë banorët e vendosur në Bronx, e këtu nuk do të mungojnë ushqimet tradicionale shqiptare, shkruan KultPlus.

Në kuadër të festivalit hyrja në të cilin është falas, do ketë shitje të ushqimeve të cilat do të jenë nga 3 deri në 7 dollarë, muzikë si dhe punime dore të ndryshme të cilat do të ekspozohen.

Festivali i cili përdorë sloganin “Shijoje më zemër, New York, Bronx-i po gatuan” është organizuar nga revista Edible Bronx dhe agjencia BLOX.

“Njerëzit nuk e kanë trajtuar me respekt Bronx-in dhe kjo pjesë është nënvlerësuar. Prandaj është qëllim i yni që njerëzit të cilët jetojnë këtu të kenë me çka të krenohen dhe ne të tregojmë mikpritjen dhe diversitetin që është në Bronx”, ka thënë themeluesi i BLOX, Marco Shalma për Gothamist.

Ndër shqiptarët që do të jenë pjesë e këtij organizimi është edhe Ramiz Kukaj, i cili përmes një njoftimin në rrjetin social facebook, ka treguar që do ta promovojë kulturën dhe traditën shqiptare në këtë festival.

Ngjarja do të fillojë sot nga ora 16:00 dhe pjesë e tij do jenë edhe artistë e njohur në këtë komunitet si Bryan Durieux, Consumata Sonidera e të tjerë./ KultPlus.com

Gepostet von The Bronx Night Market am Donnerstag, 21. Juni 2018

Të fundit

Të ngjajshme