Viti jubilar i rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari, vjen me manifestime gjithëkombëtare

4 Mars, 2018 - 3:39 pm

Me rastin e vitit jubilar, 20-vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari, Familjes Jasharaj, dëshmorëve të kombit si dhe të gjithë të rënëve për liri, Qeveria e Republikës së Kosovës nën patronatin e kryeministrit, Ramush Haradinaj më datat 5, 6 dhe 7 mars, organizon manifestimi gjithë-popullor “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”.

Këshilli Organizativ i kryesuar nga ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, ka përgatitur një agjendë 4 ditore me aktivitete politike, akademike, ushtarake, kulturore dhe sportive.

Programi i manifestimit:

Më 03 dhe 04 mars 2018 realizohet vrapimi “Shtegu i Shpresës’’, nisja nga Prekazi në ora 13: 00.

Më 5 Mars 2018
Në të gjitha shkollat e Republikës së Kosovës ora e parë e mësimit t’i kushtohet “Epopesë së UÇK-së’’, Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe familjes Jasharaj.

Nga Kuvendi i Republikës së Kosovës në ora 10:00 do të realizohet Seanca Solemne e cila do t’i kushtohet “Epopesë së UÇK-së’’, rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jasharaj dhe të gjithë të rënëve të tjerë për LIRI.

Kuvendet Komunale të Republikës së Kosovës do të realizojnë seanca solemne për nderë të kësaj ngjarje historike.

Në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë duke filluar nga ora 11: 00 do të mbahet ceremoni ushtarake e FSK-së e përcjellë me programin kulturor dhe artistik.

Zbulimi i Mozaikut (Mozaiku me gëzhoja) të Komandantit Legjendar Adem Jashari në Prekaz në ora 14: 00.

Në Tiranë duke filluar nga ora 18: 00 në Muzeun Kombëtar do të mbahet akademi përkujtimore kushtuar Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jasharaj dhe gjithë dëshmoreve dhe të rënëve për liri.

Më 6 Mars 2018
Në ora 09: 00 fillon konferenca shkencore “Jasharajt dhe Lufta Çlirimtare’’. (Salla e Konferencave në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, Kryeministri bënë hapjen).

Nga ora 10: 00 deri në orën 12: 00 do të bëhen homazhe pranë varrit të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe varrezave të familjes Jasharaj në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz të Komunës së Skenderajt.

Nga ora 12: 00 bëhen homazhe në të gjitha komplekset memoriale të dëshmorëve të UÇK-së në Kosovë.

Në ora 17: 00 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve do të mbahet “Akademi Përkujtimore’’ kushtuar Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jasharaj dhe gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri.

Ora 19: 00, Ekspozita kushtuar Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Familjes Jasharaj në Muzeun e Kosovës në Prishtinë. (Hapja: MKRS)

Më 7 Mars 2018
Në Shkup duke filluar nga ora 12: 00 në Sallën e Operës mbahet akademi përkujtimore kushtuar Komandantit Legjendarë Adem Jashari, familjes Jasharaj dhe gjithë dëshmoreve dhe të rënëve për liri.

Nga ora 18:00 në Komunën e Skenderajt do të mbahet manifestimi “Nata e Zjarreve’’, ku fillimisht në kompleksin memorial “Adem Jashari” do të ndizen flakadanët dhe me pas në sheshin “Adem Jashari” do të mbahet një program kulturor-artistik.

Në kuadër të Manifestimit do të realizohen edhe aktivitete:
o Turneu në Shah
o Turneu në Volejboll
o Turneu në ,,Fut sall’’
o Turneu i Shenjëtarisë dhe Shigjetarisë

“Ftohen qytetarët që në mënyrë masovike ti bashkohen manifestimeve dhe së bashku të nderojmë veprën heroike të Komandantit Legjendarë Adem Jashari, familjes Jashari dhe të gjithë të rënëve për lirinë e popullit tonë”, thuhet në njoftimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme