займ на карту онлайн потребительский кредит

“Ylli i mëngjesit” me imazhe të Skënderbeut dhe artefakte autentike, që nga sonte në Tiranë (VIDEO)

Janar 16, 2018 - 9:44 am

Që nga fillimi i vitit 2018-të, nuk ka ndonjë ditë që nuk po organizohet dhe paralajmërohet ndonjë ngjarje në shënim të 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut.

Kësisoj, kryeministri shqiptar, Edi Rama, është ai që bashkë me qeverinë e tij shpalli vitin 2018-të, Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut, ndërsa ky vit duket se po festohet në mënyra të ndryshme e mjaft kreative. Rama, e ka nisur ditën sot duke publikuar pamjet e përgatitjeve të fundit të muzeut muzeal “Triditëshi i Yllit të Mëngjesit”, shkruan KultPlus.

Bëhet fjalë për një labirint ndërveprues imazhesh të Skënderbeut dhe artefaktesh autentike pjesërisht të pashfaqur më parë, që nga mbrëmja e sotme pritet të çelet në Tiranë, në hollin e Pallatit të Kongreseve, si pikë kulmore e 550 vjetorit të vdekjes se Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

“MIRËMËNGJES
dhe ju uroj një ditë të mbarë me përgatitjet e fundit për ta bërë të ndriçojë siç duhet Yllin e Mëngjesit, i cili, pasi mori rrugëtimin e tij fantastik më 28 nëntor në Vlorë, do të qëndrojë në Tiranë gjatë tre ditëve të jubileut të Gjergj Kastriotit Skënderbeut”, ka shkruar Rama.
Mësohet se muzeu do të vizitohet falas prej ditës së sotme, ora 19:30 me 22:00 të mbrëmjes si dhe të mërkurën e të enjten, nga ora 10:00 me 22:00 të mbrëmjes./ KultPlus.com

Të ngjajshme