Zbulohet një grafikë e vitit 1913 gjatë restaurimit të shtëpisë së Sterjo Spasse

18 Tetor, 2020 - 6:37 pm

Një grafikë e panjohur më parë ka dalë në dritë gjatë punës për restaurimin e shtëpisë-muze të shkrimtarit Sterjo Sterjo Spasse.

Ministrja e Kulturës së Sqhipërisë Elva Margariti bën me dije se në muret e katit të parë të ndërtesës ka dalë në dritë një grafikë, që mendohet se tregon pamjen e saj në vitin 1913, kur u ndërtua.

Më poshtë mund të lexoni statusin e saj:

Të papritura të bukura po dalin gjatë punës për restaurimin e shtëpisë-muze të Sterjo Spasses.

Në muret e katit të parë të ndërtesës ka dalë në dritë një grafikë, që mendohet se tregon pamjen e saj në vitin 1913, kur u ndërtua.

Disa ditë më parë, si një projekt ndërkufitar, me mbështetjen e Bashkimit Europian nisi puna restauruese.

Në ceremoninë përuruese morën pjesë përfaqësues nga pushteti vendor e qendror nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, por dhe nga BE, si një dëshmi e frymës së bashkëjetesës dhe bashkëpunimit!/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme