Ëndrra e shkatërruar e vajzës afgane: Shpresat tona u zbehën shpejt

16 Gusht, 2021 - 12:00 pm

Zeb Hanifa* filloi karrierën e saj si konsulente dhe shkrimtare e PR në 2013 pasi mbaroi diplomën e kolegjit në provincën Balkh.

Puna e saj e parë “i dha krahë të fluturonte”, kujton ajo, duke shtuar se ishte moment krenar kur udhëtoi në një vend tjetër vetëm me paratë që kishte kursyer. Ishte një moment krenarie edhe për nënën e saj pasi ajo kurrë nuk e kishte vënë këmbën jashtë qytetit të saj të lindjes.

Ajo thotë se vitet e ardhshme ishin të mahnitshme për të, pasi u promovua dhe mësoi aftësi të reja.

“Ishte sikur nëna ime po e jetonte ëndrrën e saj përmes meje. Por ajo e kishte këtë frikë të vazhdueshme për diçka që po shkonte keq. Ajo u rrit në konflikt. Unë nuk e kuptoja atëherë, por e kuptoj tani”, thotë ajo për BBC.

Hanifa po planifikonte të merrte nënën e saj në udhëtimin e saj të parë të huaj kur goditi pandemia dhe tani nuk është e sigurt se një mundësi e tillë do të vijë përsëri.

“Unë jam e thyer. Nuk jam e sigurt nëse do të jem ndonjëherë në gjendje të punoj apo të bëj gjithçka që doja të bëja. Ka kaq shumë vajza të reja si unë, ëndrrat tona janë thyer. Dhe shpresat tona për një të ardhme më të mirë po zbehen shpejt, ” rrëfen ajo./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme