“Me mbyt e mbyt, po pe nuk lëshon”, deklarata e Demaçit për Kurtin kryeministër

25 Shkurt, 2020 - 2:32 pm

Ish i burgosuri politik, Naim Ramadani, nga Ferizaj ka zbuluar një bisedë të vitit 2008 që kishte pasur me veprimtarin e ndjerë, Adem Demaçi, e me të cilin kishin diskutuar për karakterin e Albin Kurtit dhe të ardhmen politike të liderit të VV’së.

Siç tregon Ramadani në një intervistë për Kohën Ditore, Demaçi kishte thënë se Albin Kurti është më kokë fortë se vetë ai.

“Albini është edhe ma i ‘koqitë’ se unë. Me mbyt e mbyt, po pe nuk lëshon”, citohet t’i ketë thënë Demaçi.

Ndërkohë teksa e kishte pyetur se kur do të vijë koha e Kurtit, Demaçi e kishte parashikuar vitin 2018.

“Amerikanëve, tha, iu bi në gjunjë, por tash duhet me pasë kompetenca. Tha: Nuk ka shtet pa referendum. I thashë: Po Albini? Tha: Albini është edhe ma i ‘koqitë’ se unë. Tha: Me mbyt e mbyt, po pe nuk lëshon. I thashë: Po kur vjen koha e tij? Tha: Më 2018. I thashë: Larg. Aa, tha, me hy në politikë dhe me mbërri mrena natës, kejt kishim hy. (Albini,v.j.) e ka mirë, tha”, kujton Naim Ramadani bashkëbisedimin me Demaçin, te varri i të cilit kryeministri Kurti e kryekuvendarja Osmani bënë homazhe në 12-vjetorin e Pavarësisë. “Qe, njerëzit e mëdhenj i dinë senet”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme