Pamje të pabesueshme nga Ontario: Shtëpitë mbulohen plotësisht me akull

30 Dhjetor, 2022 - 9:03 am

Një stuhi që goditi kontinentin amerikan i ka kthyer shtëpitë në brigjet e një liqeni në Ontario, në një qytet të vogël “të kristaltë”, ku ndërtesat janë mbuluara me shtresa të trasha të akullit.

Një fakt interesant është se ky qytet bregdetar në qarkun Fort Erie quhet Crystal Beach (Plazha e Kristaltë), ku temperaturat e ulëta dhe bora kanë krijuar “vila të kristalta”.

Banorët e Fort Erie thanë se valët e liqenit u përplasën me muret e shtëpive të tyre gjatë ditëve të kaluara, raporton cnn.

“Uji u ngriu në pjesën e pasme të shtëpive. Kështu që ju thjesht mund të imagjinoni vëllimin dhe forcën e ujit që vjen mbi mur dhe e godet atë dhe pastaj ngrihet menjëherë – është absolutisht e pabesueshme”, tha Derek Tupling.

Në Fort Erie temperaturat gjatë natës së sotme ranë në minus 20 gradë Celsius. Parashikuesit e Shërbimit Kombëtar të Motit paralajmëruan se erërat mbi liqenin Erie do të ishin në 90 kilometra në orë dhe se valët mund të arrinin më shumë se shtatë metra.

Ndryshe, temperaturat në zonën e Fort Erie pritet të rriten rreth 20 gradë mbi normalen gjatë të premtes. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme