займ на карту онлайн потребительский кредит

Për herë të parë në Prishtinë, hapet Festivali i Gastronomisë

Korrik 20, 2019 - 3:08 pm

Rrona Jaka

Sponzorë privatë dhe shtetërorë janë mbledhur së bashku për ta themeluar festivalin e parë të Gastronomisë në Prishtinë, shkruan KultPlus.

Qindar qytetarë e dhjetëra kompani private do të marrin pjesë në këtë manifestim dyditorë që po mbahet afër Konunës së Vjetër të Prishtinës.

Në një intervistë për KultPlus, Koordinatorja për PR dhe Marketing e festivalit, Vanita Zhubi, ka treguar synimet, shkakun dhe ambicjet që ka ky festival në të ardhmen.

“Kjo është hera e parë që në Prishtinë realizohet një festival i tillë, i Gastronomisë ku do të kenë mundësi që t’i prezantojnë produktet e tyre dhe të ketë hapësirë për produktet vendore. Qëllimi i këtij festivali është që të krijohet një platformë ku do të diskutohet për traditën shqiptare dhe lashtësinë e saj.” Ka thënë Zhubi.

Ajo ka treguar që organizimi i këtij festivali ka marrë gati një vit kohë punime që të arrihet në këtë fazë pasi kanë menduar që këtë event të tillë që i ruan dhe i promovon vlerat e traditës shqiptare, që nga mënyra e gatimit e deri te gjellëbërja.

“Siç mund të shihni jemi në parat e fundit të realiziit të këtij festivali. Disa stenda edhe kanë filluar punën, por po realizimi ka qenë me të vërtetë një sfidë më vete dhe na ka marrë gati një vit për ta përmbledhur.” është shprehur Zhubi.

“Gajtë këtyre ditëve do të ketë dhjetëra evente që do të realizohen. Kemi arritur të sjellim disa shefa të kuzhinës që do të tregojnë se si janë gatuar gjellat në atëherë e si bëhen tash, do të ketë forime e diskutime, pa e harruar snjëherë këndin e trashigimisë dhe këndin e restoranteve” ka sqaruar Zhubi.

E pyetur nëse ka pasur ankesa lidhur me realizimin e festivalit ajo ka thënë se është herët të flitet për këtë gjë.

“Ende jemi në fazat e nisjes, mirëpo ankesat eventuale mund të jenë nga pjesëmarrësit, fjala është për kompanitë të cilat prezantojnë produktet e tyre, eventualisht lidhur me shumën që kanë paguar për t’u bërë pjesë e festivalit. Siç mund ta shihni festivali po realizohet në një hapësirë publike falë kontributit të Komunës së Prishtinës dhe të gjitha fondet e marra nga kompanitë kanë shkuar në realizimin efestivalit, te muzika dhe shpenzimet e organizimit” ka sqaruar ajo.

Kurse nga ana e kompanive pjesëmarrëse ka pasur vetëm lëvdata.

Kosovare Maliqi, përfaqësuese e njërës prej kompanive të vajit, ka treguar për ne se “kjo është një mundësi e mirë për produktet vendore dhe për të folur sa më shumë për atë që është e jona, qoftë pjesë e kuzhinës qoftë pjesë e trshëgimisë duhet të qmohet pafundësisht”

Festivali është hapur sot dhe do të vazdojë edhe nesër deri në orët e vona./KultPlus.com              

Të ngjajshme